Mgr. Jakub Ghanem vystudoval osmileté studium se zaměřením na klasické jazyky, školu dokončil v roce 2006. Poté získal titul magistra v oboru Mediální studia na Karlově univerzitě. Již 10 let působí jako mluvčí Městské policie Brno, dříve psal do brněnské redakce MF DNES. Náš absolvent přijal pozvání na online setkání se studenty 3A8.
Debatu okomentovala Amálie Steklá, technicky ji zajistil Vojtěch Oujezdský.
Pan Ghanem nás zasvětil do mnohých tajů chodu Městské policie Brno. Jednotlivé hlídky jsou velmi zaneprázdněny, denně obdrží kolem 250 telefonátů a řeší přibližně 500 případů. Policisté také tráví čas dohledem nad veřejným pořádkem a ve volnějších chvílích odchytávají zvířata na útěku, například klokany. Kromě klokanů jim starosti přidělávají i další zatoulaná zvířata jako velbloudi či paviáni, ale stejně se jim nejčastěji připlete do cesty nějaký čtyřnohý přítel člověka.
Jak se člověk stane mluvčím městské policie? I to jsme se dozvěděli. Pana Ghanema vždy bavilo psaní, a proto se rozhodl zkusit také povolání mluvčího. Práce je to velmi zajímavá, ale i náročná. Obtížné je správně interpretovat danou situaci, aby nebyl případ špatně pochopen. Nejošemetnější je komentování sexuálního obtěžování. Média totiž mohou hovořit v neprospěch oběti, i když mohla být oběť v jasném právu. Mluvčí proto musí svůj projev předem rozmýšlet.
Pan Ghanem zavzpomínal i na svoje studium na naší škole. Nejprve se jeho myšlenky zaměřily na celý profesorský sbor, dobrou koncepci studia i vstřícnou atmosféru jeho školních let. Připomněl pana profesora třídního Říhu i paní profesorku Brychtovou, třídu, do níž chodil, vedla i paní profesorka Miroslava Novotná. S úsměvem si vybavil školní výlety i školní skříňky, kterým očividně odpadávaly dveře i před 18 lety. Zajímalo nás, jak využil znalosti ze studia na gymnáziu v praxi. Ocenil také přednosti studia latiny v praktickém životě.
Setkání jsme si příjemně užili a těšíme se na další pokračování.